HoLEP İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları1.11.2019

İdrar kaçırma olur mu?

Prostat ameliyatlarından sonra görülen idrar kaçırma olayı, prostata çok yakın sfinkter (idrar tutan kapakçıklar) hasarına bağlıdır. Eğer ameliyat sırasında bu yapılar hasar görürse idrar kaçırma olabilir. HOLEP ameliyatında dikkatli yapılırsa çok az veya hiç olmaz. Ameliyat sonrası ilk başlarda görülen idrar kaçırma zamanla düzelir.

Sertleşme problemi olur mu?

HOLEP ameliyatında kullanılan lazer prostatın dış zarına kadar nüfuz etmeyeceğinden penisin atar damarları ve sinirleri fazla etkilenmeyeceğinden HOLEP sonrası erkeklikte azalma çok az veya hiç gözükmez.

Kanama olur mu?

Prostat ameliyatları kanamalı ameliyatlardır. Açık ve TUR ameliyatlarında bazen kan transfüzyonu gerektirecek kanamalar olabilir. Ancak HOLEP yönteminde kanama odaklatrı lazerle yakıldığından kanama gözükmez veya son derece seyrektir.

Tekrarlama olur mu?

HOLEP ameliyatında açık cerrahide olduğu gibi büyümüş, yani idrar yapma zorluğuna yol açan prostatın tamamı çıkarılabilir ve bu nedenle tekrarlama olmaz.

Sonda kaç gün kalır?

Açık prostat ameliyatlarında idrar sondası 1 hafta kadar kalır. TUR ameliyatlarında da ameliyatın durumuna göre 2-3 gün kalabilir. HOLEP sonrası idrar sondası genelde 1 gece kalır, çok nadir bazı hastalarda 2 gün kalır. Hastalar HOLEP sonrası genellikle 12-24 saat sondalı kalırlar.

HOLEP sonrası meni gelmeme durumu olabilir mi?

Evet, tüm prostat ameliyatlarında meni kanalları prostata açıldığından bütün prostat hastalarında cerrahi sonrası meni mesaneye kaçar ve daha sonra idrarla gelir. Çocuk isteyen erkekler dışında bu durum ciddi bir sorun oluşturmaz.

HOLEP sonrası prostat kanseri gelişebilir mi?

İyi huylu prostat ameliyatlarında HOLEP dahil sadece prostatın büyüyen ve idrar kanalına baskı yaparak idrar yapma zorluğuna neden olan kısmı çıkartılır. Prostatın dış zar kısmı kalır. Kanserin çoğu bu kısımdan geliştiği için kanser riski vardır ve hastalar bu bakımdan takip edilmelidirler.

Ameliyat Sonrası Takip Nasıl Olur?

Hastalar taburcu edildikten sonra erken dönemde 3-4 hafta sonra kontrole çağrılır. Erken dönemlerde idrarda yanma ve enfeksiyon şikayetleri olabilir. Eğer varsa bunlara yönelik tedavi verilir. Daha sonra eğer her hangi bir şikayeti yoksa 3. Ay, 6. Ay, 1 yıl sonra; daha sonraki dönemlerde herhangi bir şikayeti olursa kontrole çağrılır.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Facebook Instagram Youtube
Bize Ulaşın
  • İncirli Cad. Zuhurat Baba Mah. Çağ Sok. A Blok No:1 No:5 Kat:3 Daire:5 1.Yıldız Sitesi 8A Bakırköy/İSTANBUL
  • 0552 530 18 98
  • info@dreminozbek.com

SİZİ ARAYALIM

Bilgilerinizi gönderdikten sonra, en kısa süre içerisinde talepleriniz için sizinle iletişime geçilecektir.