Holep Sonrası İdrar Kaçırma Olur Mu?7.11.2019

BPH (iyi huylu prostat büyümesi) nedeniyle cerrahi geçiren hastaların çoğunda idrar kaçırma olur. Bu amaçla önceleri sıklıkla yapılan ameliyatlar açık prostat ameliyatı ve TUR-P ameliyatlarıdır. Günümüzde özellikle ABD, Kanada, Avrupa ülkeleri gibi gelişmiş ülkelerde açık ameliyatlar ve TUR-P ameliyatına alternatif modern tedavi yöntemi HOLEP uygulanmaktadır.  

Uluslararası kontinans topluluğu (ICS), iyi huylu prostat büyümesinde hastaların ameliyat öncesi sondalı kalış süreleri ve prostat büyüklüğüne bağlı olarak (100 gr ve üzerindekilerde daha fazla) mesane fonksiyonlarında bozulma ve bunun sonucu olarak ta cerrahi sonrası idrar kaçırma olabileceğini bildirmiştir.

Yapılan bir çalışmada 515 HOLEP yapılan hastanın yaklaşık %10.3’ünde sitress idrar kaçırma dediğimiz hareket halinde, öksürük hapşırmayla ortaya çıkan idrar kaçırma (SUI) geliştiği gösterilmiştir. Bunların % 88.6’ sı ameliyattan sonra 6 haftada iyileşmiş, bir kısmı da, yaklaşık %11.3’ü, ameliyattan sonra 3 ayda iyileşmiştir.

Özet olarak: HOLEP sonrası idrar kaçırma son derece seyrek görülür. Hafif derecede stres tipi idrar kaçırma olabilir. Burada hastanın prostat büyüklüğü ve önceden sonda takılı olması çok önemlidir. Tamama yakını 6 hafta ile 6 ay içinde iyileşir.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Facebook Instagram Youtube
Bize Ulaşın
  • İncirli Cad. Zuhurat Baba Mah. Çağ Sok. A Blok No:1 No:5 Kat:3 Daire:5 1.Yıldız Sitesi 8A Bakırköy/İSTANBUL
  • 0552 530 18 98
  • info@dreminozbek.com

SİZİ ARAYALIM

Bilgilerinizi gönderdikten sonra, en kısa süre içerisinde talepleriniz için sizinle iletişime geçilecektir.