Holep ve Prostat Kanseri7.11.2019

HOLEP ile prostatın içten idrar kanalına bası yapan kısmı lazerle alınır, prostatın kapsül-zar dediğimiz dış kısmı kalır. Prostat kanseri daha çok kapsül kısmından geliştiği için HOLEP ameliyatından sonra prostat hastaları prostat kanseri yönünden takip edilmelidirler. Yapılan bir çalışmada önceden prostat kanseri olmayan HOLEP yapılan hastalardan alınan prostat dokularının patolojik incelenmesi sonucu vakaların  % 9-10’unda prostat kanseri tespit edilmiştir. Ancak bu kanserler düşük riskli kanser olduklarından aktif takibe alınmışlardır.

HOLEP kesinlikle prostat kanserini önlemez ve bir kanser tedavi yöntemi değildir, ancak HOLEP sonrası PSA değerleri yaklaşık %70-80 azalır, bu da kanser teşhisi için çok iyi bir gösterge olabilir. HOLEP yönteminde göre düşük riskli kanser belirleme oranı TUR-P a göre daha yüksektir, çünkü burada daha fazla doku çıkartılır.

HOLEP öncesi eğer PSA 4’ün üzerindeyse mutlaka biyopsi alınmalı, prostat kanseri ekarte edildikten sonra HOLEP ameliyatı yapılmalıdır. Eğer kanser için tüm tetkikler normal ve hastaya HOLEP yapılmış ve patoloji sonucu da kanser gelmişse bu kanserler genelde düşük derecedir ve takip edilir. HOLEP bu hastaların aktif takibine engel bir durum değildir ve kanser kontrolü yönünden negatif bir risk oluşturmaz. Veya başka bir deyişle: düşük riskli prostat kanseri olan hastada ciddi idrar yapma problemleri de varsa bunlara rahat idrar yapmalarını sağlamak için HOLEP yapılabilir.

Detaylı bilgi ve randevu için iletişim sayfamızda yer alan numaralarımızı arayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Facebook Instagram Youtube
Bize Ulaşın
  • İncirli Cad. Zuhurat Baba Mah. Çağ Sok. A Blok No:1 No:5 Kat:3 Daire:5 1.Yıldız Sitesi 8A Bakırköy/İSTANBUL
  • 0552 530 18 98
  • info@dreminozbek.com

SİZİ ARAYALIM

Bilgilerinizi gönderdikten sonra, en kısa süre içerisinde talepleriniz için sizinle iletişime geçilecektir.