Sıkça Sorulanlar

Prostat belirtileri tedavi edilmezse ne olur?

Mesanede divertikül, taş, idrar yolu iltihabı oluşması, idrar yapama ve kronik böbrek yetersizliği gibi ciddi durumlara yol açabilir.

Prostatın büyümesi önlenebilir mi?

Prostatın büyümesi önlemek mümkün değilse de hayat tarzı değişikliği ve erken teşhis ile ilaç tedavisi kullanılarak belirtiler tedavi edilebilir.

PSA tarama testi ne zaman yapılmalıdır?

Aile öyküsü olan erkekler de 40 yaş üstü, risk faktörü olmayan erkeklerde 50 yaş üstü PSA bakılması önerilmektedir.

İyi Huylu Prostat Büyümesi Belirtileri Nelerdir?

Gece idrara kalkma, sık idrara gitme, mesanenin (idrar torbası) tam boşalmama hissi, idrar yapmadan önce bekleme, zayıf idrar akımı, idrar sıkıştırması, idrar yaparken ıkınma, idrar yaparken kesilmesi ve yeniden başlatma.

Neden Holep Ameliyatı Olunmalı?

* Holmium Laser ile kapalı olarak yapılır, az kanamalı bir ameliyattır.
* Kan sulandırıcı ilaç kullananlara da yapılabilir.
* Kalp ve akciğer problemi olan hastalarda tercih edilen ameliyattır.
* Ereksiyonla (sertleşmeyle) ilgili sinirlere zarar vermez.
* Adenomun tamamı çıkarılır. Çıkan dokular tahlile gönderilir.
* Hastaların çoğu ertesi gün evine gidebilir. Sonda süresi kısadır.
* Hasta çok rahat idrar yapar,
* Her büyüklükte prostata yapılabilir.

 

Holep Ameliyat Cihazı Kendi Bünyenizde Mi?

Evet, bu cihaz İstanbul´da kendi adresimizde bulunmaktadır. Prof. Dr. Emin ÖZBEK´in bünyesi altında Holep İstanbul sizlere hizmet vermektedir.

Holep Ameliyatının Ardından İdrar Kaçırma Olur Mu?

Prostat ameliyatları arasında  sfinkter denen idrar tutan kasları en iyi koruyan yöntem HOLEP ameliyatıdır. İdrar tutan kaslar çok iyi görülür, yaklaşılmaz, çok iyi korunur. Ancak ameliyattan önce idrar tutan sfinkterin tembelleşmiş olması halinde, nadiren bazı hastalarda  sonda çekildikten sonra  geçici idrar damlamaları görülebilir..Bu damlamalar  ilaç ve eksersizlerle bazen bir kaç gün , bazen de bir kaç hafta içinde  düzelir.  Kalıcı idrar kaçırma görülmez.

Holep Ameliyatı Herkese Uygun Mu?

  TUR veya plazmakinetik yöntemlerle ancak 80 ml ‘ye kadar olan prostatlar ameliyat edilebilirken, HoLEP yönteminde sınır yoktur, 100mg,  150mg, hatta 300 ml ‘ye kadar her büyüklükteki prostatlara uygulanabilir.

Prostat Ameliyatı Ne Zaman Gerekli?

* İdrar çok zayıf ise,
* Hastanın şikayetleri çok ise,
* Hastaya sonda konmuş ise,
* İdrar kesesi tam boşaltılamıyorsa,
* İlaçlara rağmen düzelmiyorsa,
* Prostat ameliyatında amaç, sonradan büyüyen adenom denilen dokunun çıkarılmasıdır.
 

Holep´in Cinselliğe Zararlı Etkisi Var Mı?

Holmium Lazerin dokuda etki ettiği derinlik 0,4 mmdir. Bu lazerin 6-7 mm kalınlığındaki kapsülü geçip, erkeklikle ilgili sinirlere zarar vermesi mümkün değildir, dolayısıyla sertleşme üzerine hiçbir zararlı tesiri yoktur.

Prostatın Büyümesiyle Görülen Şikayetler Nelerdir?

* Zayıf idrar yapma,
* Gece idrara kalkma,
* Sık idrara çıkma,
* İdrarı kesik kesik yapma,
* İdrar yapmada bekleme,
* İdrarı tam boşaltamama
 

Lazer Yöntemiyle Prostattan Kurtulma

Prostat; idrar kesesinin altında, yerleşmiş kestane büyüklüğünde erkek salgı bezidir. İçinden idrar yolu geçer.  Büluğ çağından sonra gelişir, yetişkin erkeklerde meninin bir kısmını sağlar,  meni kanalı da prostatın içinden idrar yoluna açılır.

40-50 yaş sonrası bazı erkeklerde prostat içinden geçen idrar yolunun etrafından yeni bir doku büyümeye başlar, içinden geçen idrar idrar yolunu sıkıştırır. Sonradan büyüyen bu dokuya «adenom» denir, kanser değildir. Adenom, hastanın asıl prostatını dışa doğru iterek bir kapsül haline getirir.

Prostatın idrar yolunu sıkıştırması ve idrar yapmayı zorlaştırmasıyla idrar kesesi de zorlanır, kalınlaşır, hassaslaşır. Mesane trabeküle olur, yani girintili çıkıntılı bir hal alır. İleri dönemde çukurlar ve divertiküller oluşur, böbrekler bozulabilir. Hasta idrar yapamazsa sonda konması gerekir.

Kan Sulandırıcı Kullananlarda HoLEP Prostat Ameliyatı Yapılır Mı?

Çok ağır ve kombine kanı inceltici ya da sulandırıcı denilen anti-trombotik ilaçları kullananlarda mümkünse bir tanesini kesmek ancak diğerine devam etmek daha doğru olacaktır. Ancak tek olarak, mesela asetil salilisilk asit (ecopirin, bebe aspirini, aspirin … gibi) ilaçlarda HoLEP prostat ameliyatı yapılabilir.

Coumadin kullanan hastalarda ise daha dikkatli olmak gerekir. Ve mümkünse cilt altına uygulanan düşük molekül ağırlıklı heparin ile HoLEP’in yapılması daha uygun olacaktır.

HoLEP Prostat Ameliyatında Kanama Olur Mu?

Holmium lazer teknik özelliklerinde de anlatıldığı gibi, holmium lazer ile doku kesilirken çok ciddi kanama olmamaktadır. Ancak adenom dokusunu besleyen biraz daha büyük (2-3 mmlik) atar damarlar lazer ile kesildiğinde kanamaktadır ancak düşük watt enerjisindeki damarları dağlama özelliğine sabitlendiği için damar ağzı lazer ile dağlanmaktadır. Bu nedenle HoLEP prostat ameliyatında kanama miktarı oldukçaaz olmaktadır.

HoLEP Prostat Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Prostat büyümesinde diğer adıyla BPH, iyi huylu büyümüş prostat adenomları ya yanlardan, ya orta lob dediğimiz lob ile alttan ya da hem alttan hem de yanlardan idrar yolunu tıkar. Erkeklerde görülen en yaygın iyi huylu tümör aslına BPH’dır. (Kadınlardaki myom gelişiminin erkeklerdeki halidir de diyebiliriz).

Büyümüş prostat adenomları (ya da lorları) idrar kanalını daraltarak, idrar yapma hızında azalmaya yol açar ve kişi idrarını bekleyerek, ıkınarak yapmaya başlar. İdrar akımı azalır ve kesik kesik idrarını atmaya başlar ve maalesef idrarın akımı kesilse dahi idrar kesesinde hala idrar varmış gibi hisseder, çünkü idrarının tamamını boşaltamaz.

Prostatın iyi huylu büyümesinde prostat adenomlarını bir portakal meyvesindeki meyve kısmına benzetebiliriz. Meyvenin kabuk kısmı da prostatın kapsülüdür. İşte prostatın idrar kanalından girilerek yapılan endoskopik cerrahisi olan TURP ya da HoLEP prostat ameliyatında amaç idrar yolunu tıkayan meyve kısmının çıkartılmasıdır. Bu işlem klasik TURP ameliyatından elektrik enerjisi ile adenomdan parçalar kesilmesi ile yapılır. Adenom tama yakın kesilir ve idrar kanalı açılır.

HoLEP prostat ameliyatında ise teknik tamamen farklıdır. Prostat ile kapsül arasından girilerek meyvenin lazer enerjisi ile tamamen sıyrılması (biz buna enükleasyon diyoruz) ile yapılmaktadır.

Holmium Lazer Nasıl İş Görür?

Dalga boyu 2.1 mikron olan holmium lazer, su tarafından oldukça yüksek şekilde absorbe edilir ve dokularda sığ derinliğe pencere olur. Bu derinlik yaklaşık 0.4 mm.dir. Atımlı özelliği ise, holmium’un derin dokularda yüksek ısı etkisinin olmamasını sağlar.

Yani biz holmium lazer ile dokuyu büyük ölçüde kansız şekilde keserken, kestiğimiz dokunun derinlerinde ya da hedefimizde olmayan doku bölümlerinde farkına varmadığımız yüksek ısıya bağlı harabiyete yol Açma ihtimali oldukça düşüktür.Ufak kanamalarda olduğunda ise, lazer enerji yapısı değiştirilerek, düşük watt ile (ki bu yaklaşık 25 watt’dır) sadece damara odaklanarak kanamanın kontrolü sağlanır.

Holmium Lazer Nedir?

Holmium lazer, gerçekteki bilimsel adı holmium:YAG lazerdir. Atımlı lazer özelliğine sahiptir. (Bu “atımlı" tabiri yaşamımızda ardışık şekilde gücün uygulandığı darbeli matkap mantığını düşündüğünüzde daha kolay algınıza yerleşebilir). Dalgaboyu 2.1 mikron olan ışığı atımlı olarak yaymaktadır.

Optik fiberlerden rahatlıkla geçebilen holmium lazer, bu özelliği nedeniyle endoskopik cerrahilerde kullanılabilmektedir. Ürolojide düşük watt’larda endoskopik taş kırmada kullanılırken, yüksek watt’larda prostat büyümesi ve tümör cerrahisinde kullanılır.

Holmium lazer enerjisini veren cihazlar taşınabilir ancak oldukça hassas ve ağır cihazlardır.

Holmium Lazer Prostat Enükleasyonu Ne Demek?

HOLEP : Holmium Lazer Enükleasyon Prostat’ın baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır.

Lazer: Çok basit şekilde tanımlanırsa, kaynaktan çıkan ve atomlardan yayılan fotonların paralel yerleştirilmiş aynalar yardımı ile yüksek yoğunlukta odaklanabilen ışık enerjisidir.

Holmium da, KTP yani GreenLight, Diod yani RedLight gibi bir lazer tipidir.

HoLEP Nedir?

HoLEP açık yazılışı ile Holmium Lazer Prostat Enükleasyonu

İyi huylu prostat büyümesinde, idrar kanalını yanlardan ya da alttan orta lob ile kapatan prostat adenomları prostatın kapsülünden sıyrılarak, cinsel gücü sağlayan damar ve sinirlere hemen hemen hiç zarar vermeden, uzaklaştırılır. Prostat adenomunun Holmium lazer ile kapsülünden sıyrılarak çıkartılmasına HoLEP denilmektedir.

Facebook Instagram Youtube
Bize Ulaşın
  • İncirli Cad. Zuhurat Baba Mah. Çağ Sok. A Blok No:1 No:5 Kat:3 Daire:5 1.Yıldız Sitesi 8A Bakırköy/İSTANBUL
  • 0552 530 18 98
  • info@dreminozbek.com

SİZİ ARAYALIM

Bilgilerinizi gönderdikten sonra, en kısa süre içerisinde talepleriniz için sizinle iletişime geçilecektir.